GÜNDEM

Ağbaba; “Devlet Malatyalı Çiftçinin Yanında Olmalı”

Ağbaba;  “Devlet Malatyalı Çiftçinin Yanında Olmalı”

Ağbaba TBMM’de zirai don felaketini konuştu; “Malatya yine kara bir güne uyandı. Hem kayısı meyvesi hem de üreticilerin bir yıllık emekleri yandı.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada 14 Nisan sabahı eksi 6 dereceyi bulan hava sıcaklığı sebebiyle Malatya’nın pek çok ilçesinde zirai don oluştuğunu belirterek, üreticilerin geçen yıldan gelen borçlarını bile ödeyemediğini, TARSİM’e sigorta yaptıramadıklarını, devletin Malatyalı çiftçinin yarasını sarması gerektiğini söyledi.

“Üreticiler Kara Bir Güne Uyandı”

Ağbaba TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada; “Malatya bugün yine kara bir güne uyandı. Üreticilerin bin bir emek verdikleri kayısılar sabaha doğru eksi 5-6 derece ile dondu. Geçtiğimiz yıl 6 Mayıs’ta dona teslim olan kayısı bu yıl 14 Nisan’da bir felaketle karşı karşıya kaldı. Hem meyveler hem de üreticilerin emekleri yandı. Başta Akçadağ, Yazıhan, Kale olmak üzere Malatya’nın tüm ilçelerinde meyveye dönüşmüş olan kayısının büyük bölümü yandı. Kayısı kalmadı. Malatyalılar adına, devletimizin Malatyalı çiftçilerin yanında olmasını talep ediyorum.” dedi.

“Malatya’yı Çok Zor Günler Bekliyor”

Geçen yıl kayısıları yanan üreticilerin bankalardan kredi çekip borçlarını ödediklerini şimdi borç ödeme zamanı geldiğini ancak umutlarını bağladıkları kayısının yok olduğunu belirten Ağbaba, “Bankalarla karşı karşıya kalacaklar. Bu yıl ağaçlarına bakmak için ilaç, mazot ve gübre almaya çalıştılar. Çoğu üretici artan fiyatlar nedeniyle bahçelerine gübre bile atamadı. 30-40 bin liralık poliçe bedellerini ödeyemeyeceği için TARSİM’e sigorta yaptıramadı. Türkiye’deki ekonomik felakete Malatya’daki tabii felaket eklendi. Yapısal ve kalıcı çözümler üretilmezse Malatya’yı çok zor günler bekliyor. Zarar bir an önce tespit edilerek üreticinin kaybı için gerekli çalışmalar başlatılmalıdır. Meclisimize Malatya’ya sahip çıkma çağrısı yapıyorum. Malatyalı kayısı üreticilerinin yanında olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin