GÜNCEL

Bakan Soylu, Gri Pasaportla Yurt Dışına Gidip Geri Dönmeyenlerin Sayısını Açıkladı

Bakan Soylu, Gri Pasaportla Yurt Dışına Gidip Geri Dönmeyenlerin Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılından bu yana, Gri Pasaport olarak da adlandırılan Hizmet Pasaportu ile yurt dışına giden ve bir daha yurda dönmeyenlerini sayısını 804 olarak açıkladı.

Yeşilyurt Belediyesi’nin, belediye görevlisi ve Malatya ile hiç bir ilişkisi olmadığı halde, 43 kişiye Gri Pasaport sağlayarak Almanya’ya gönderdiği ve “para karşılığında insan kaçakçılığı” yapma suçlamasına muhatap olduğu skandal ilgili olarak, dün akşam NTV’de gazetecilerin sorularını cevaplandıran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bunlarla ilgili Malatya hadisesi gelince biz hemen soruşturmaya başladık. Elazığ’da soruşturma başlattık. 19 ilde yaklaşık 27 Belediye 13 müfettişimiz bu soruşturmayı yapıyor” dedi.

Yaklaşık 3,5 yılda 109 bin kişi Gri Pasaportla yurt dışına gönderildi; 804 kişi dönmedi

Bakan Soylu, 2018’den bugüne hizmet pasaportu ile 109 bin kişinin yurt dışına çıktığını belirterek, 2018 – 2021 Nisan ayı itibariyle bu konudaki istatistikleri şu şekilde açıkladı:

“Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) ile yurt dışına çıkan toplam kişi sayısı: 109 bin

Belediyelerden Gri Pasaport ile yurt dışına çıkan kişi sayısı: 8.123

Belediyelerden grup halinde Gri Pasaport ile yurt dışına çıkan kişi sayısı: 2. 872

Pasaport süresi bittiği halde yurda dönmeyen kişi sayısı: 804”

“Eylül – Ekim aylarında bir valimizden bilgi geldi”

Yeşilyurt Belediyesi’yle ilişkili Gri Pasaport skandalının kamuoyuna yansımasından bir ay önce soruşturma başlattıklarını vurgulayan Bakan Soylu, “Bu iş çıkmadan 1 ay önce bizatihi imzalayıp soruşturmayı başlattık. 2005 yılından itibaren bu süreç hızlandı. Avrupa Birliği süreci hızlanınca bu süreçte hızlanmış oldu. Ekim aylarında bir valimizden bilgi geldi. Bu gri pasaport kullanımında artış gözleniyor diye. Ben de bir belge imzaladım” diye konuştu.

“19 ilde yaklaşık 27 Belediye 13 müfettişimiz bu soruşturmayı yapıyor”

Gri Pasaport konusunda, 2016’da 2018’de 2020’de ilgili kurumlara bir yazı göndererek “Buna dikkat edin” diye uyardıklarını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeşilyurt Belediyesi olayının ortaya çıkmasından sonra yürütülen çalışmalara dair şu bilgileri aktardı:

“Son 6 ayda 4 bin 496 kişinin talebi reddedilmiş. Bu esnada gidenler de olmuş. Bunlarla ilgili Malatya hadisesi gelince biz hemen soruşturmaya başladık. Elazığ’da soruşturma başlattık. 19 ilde yaklaşık 27 Belediye 13 müfettişimiz bu soruşturmayı yapıyor. Sonuç çıkacak. Kim gitti kim geldi diye. Yurt dışına gittikleri zaman kendileri gelmiyor gri pasaportu ülkeye yolluyorlar. 2018’den bugüne hizmet pasaportu ile yurt dışına çıkan toplam 109 bin kişi, 804 kişi yurt dışından yurt içine dönmemişler. Bunların hepsi soruşturma sürecinde ortaya çıkacak”.

NTV – hurriyet.com.tr