KÜLTÜR - SANAT

Battalgazi Tarihiyle Turist Kafilesinin Dikkatini Çekti

Battalgazi Tarihiyle Turist Kafilesinin Dikkatini Çekti

Malatya’nın tanıtımına katkı sunmak ve turizm potansiyelini arttırmak amacıyla geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ sonrasında Antalya’dan gelen 32 kişilik turist kafilesi, Medeniyetin Kalbi Battalgazi’deki tarihi mekanları gezdi.

Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen ‘Kayısı Çiçeği Festivali’ sonrasında Antalya’dan gelen turist 32 kişilik kafilesi, Medeniyetlerin şekillendiği Battalgazi’deki tarihi mekanları gezdi. Battalgazi Belediyesi’nin organizasyonunda üstü açık tur otobüsüyle ilk olarak, binlerce yıllık geçmişe sahip UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü’nü gezen turist kafilesi, sonrasında ise Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Kanlı Kümbet, Tahtalı Hamam Müzesi ve Poyraz Konağı’nı gezdi. Gerçekleştirilen tarihi gezinin ardından Orduzu Galip Demirel Çınar Park’ta yemek ikramı yapılan kafile, daha sonra ise kooperatifçilikte örnek projelere ve uygulamalara imza atan Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifini ziyaret etti. Fahri Başkan Yıldız Güder’in eşlik ettiği ziyarette doğal ve yöresel ürünlerden hediyeler yaptıran kafile, Medeniyetin Kalbi Battalgazi’ye hayran kaldı. Turist kafilesi, bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Kafile Sorumlusu Temur: “Her Bir Karesinde Tarih Kokuyor”

Tur gezisinde her şeyin çok güzel olduğunu ifade eden Kafile Sorumlusu Arife Temur, “Misafirlerimiz Antalya’nın yerli halkı. Bizler Mart ayında Malatya’ya gelmiş ve çok güzel karşılanmıştık. Başkanımız Osman Güder, medeniyetin beşiği Battalgazi hakkında çok güzel bir sunum yapmıştı. O zamanda güzel karşılandık, bugünde güzel karşılanıyoruz. İnşallah bu gezilerin devamını getireceğiz. Her bir karesinde tarih kokan ilçemizi geziyoruz. Her şey çok güzel. Battalgazi’miz daha da güzel. Bu geziyi nostalji şeklinde bizlere düzenleyen Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’e teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Tur Operatörü Nakir: “Battalgazi’ye Hayran Kalmamak Elde Değil”

Kafilenin Battalgazi’ye hayran kaldığının altını çizen Turizm Tur Operatörü Ömer Nakir, “Antalya’dan gelen misafirlerimiz ile birlikte Malatya’nın tarihi bir ilçesini geziyoruz. Güzel bir gezi oldu. Rehberimiz eşliğinde tarihi mekanları gezdik. Kafiledeki turistler, bu kadim ve medeniyet kokan ilçemize hayran kaldılar. Battalgazi’ye hayran kalmamak elde değil. Bir kez daha gelmek istediğini bizlere ifade ettiler. ‘Kadınım, Kazanırım, Kalkınırım’ sloganıyla yola çıkan Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi’nin Fahri Başkanı Yıldız Güder hanımefendi, yaptıkları örnek faaliyetlerini bizlere canlı olarak gösterdi. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder başta olmak üzere bu gezide bizlere eşlik eden herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.