GÜNDEM

Irkçılık Söylemlerine Karşı Uyarı

Irkçılık Söylemlerine Karşı Uyarı

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınmacı olarak gelen insanların ardından, Taliban’dan kaçan Afganistan vatandaşlarının sığınma talebi toplumun birçok kesiminde tepki ile karşılanıyor. Bazı medya şirketlerinde yapılan yayınlar ve bazı siyasilerin ırkçı söylemlerinin toplumu büyük bir krize sürükleyeceğini söyleyen Malatya Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Konakçı, ırkçı söylemlere karşı vatandaşın sağduyulu olması gerektiği çağrısında bulundu.

Toplum içerisinde ayrılıkların körüklenmek istendiğini ve bu amaç doğrultusunda sığınmacıların kullanılarak ırkçı söylemlerin gerek bazı yayın organları gerekse siyasilerin kanalıyla yayılmasının amaçlandığını ifade eden Malatya Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Konakçı, ”Türkiye, Afganistan'dan gelen insan akını karşısında ciddi bir gerilim, kaygı ve endişe atmosferi içine girmiş bulunmaktadır. İnsanlık tarihi göstermiştir ki, büyük acıların çoğu bir gruba karşı ırkçı nefretin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Irkçılık bireyin bir eğilimi olmaktan çıkar, yaygınlaşır, önce grupları, giderek büyük kitleleri harekete geçirebilir. Toplumsallaşan ve kurumsallaşan ırkçılık yalnızca bulunduğu yer için değil, tüm dünya için bir tehdittir.” dedi.

Irkçı söylemler ile vatandaşlar üzerinden yeni bir kargaşa planı yapıldığını ve dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Konakçı, “Yine bir kıvılcım ateşlemeye çalışıyorlar. Irkçı söylemler kullanarak bizi birbirimize düşürme çabaları var. Ama biz millet olarak bu oyunlara gelmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, kardeşliğin ve merhametin ülkesidir. Kimse bizim kardeşliğimiz üzerinden oyun kurmaya çalışmasın. Kürtler, Aleviler, Suriyeliler ve Afganlılar başta olmak üzere toplumsal kesimler hedef gösterilerek toplumun birbirine düşman haline getirilmesi, hiç kimseye bir şey kazandırtmamakta ve herkese kaybettirmektedir. Irkçılık tuzağına düşmemek ve birbirimize düşman olmayı reddetmek, hepimizin en asli insani ve ahlaki sorumluluğudur.” ifadelerine yer verdi.

Siyasi Partiler ve Medya kuruluşlarına bu noktada büyük görev düştüğünü aktaran Konakçı, ”Siyasi partilere bu dönemde çok önemli bir görev düştüğü kanaatindeyiz: Tabanda ırkçılık karşıtı bir kültürün yeşertilmesi ve güçlendirilmesidir bu görev. Medyanın hem görsel hem de söylemsel ifade alanı sunması izleyiciler üzerinde daha güçlü bir etki yaratır. Medya metinlerinde üretilen ırkçılık temelli tüm ifade ya da görsellerin geniş kitlelere ulaşıyor olması izleyiciler üzerinde önyargı ve ayrımcı zihniyetin oluşumuna katkı sağlayacak, dolayısıyla ırkçılık ideolojisinin tohumları medya aracılığıyla yayılacaktır. Bu nedenledir ki ırkçı söylemlerin engellenmesi ve bu söylemlerin yayılımının durdurulması için medya kuruluşlarına büyük görev düşmektedir.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – Özel Haber