KÜLTÜR - SANAT

Kayısı Çiçeği Şenlikleri sona erdi

Kayısı Çiçeği Şenlikleri sona erdi

Akçadağ ilçesinde Akçadağ Toplumsal Mutabakat Derneği’nin (ATMD) açılışı yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde kuruluşu tamamlanarak faaliyetlerine başlayan Akçadağ Toplumsal Mutabakat Derneği’nin (ATMD) açılışı, Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan, MHP MYK Üyesi Eyüp Gönültaş, Deva Partisi Kurucular Kurulu Üyesi, GMYK Üyesi ve Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Gezer, AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Nuri Karadaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ali Aslan, MHP Akçadağ İlçe Başkanı Kenan Güde, BBP İlçe Başkanı Arif Koyun, Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Aydın Coşkun, Akçadağ Birlik Koop Başkanı Hamit Cengiz, Akçadağ ESKKK Başkanı Battal Yardımcı, AK Parti Yeşilyurt İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Arif Tutal, AK Parti İl Disiplin Kurulu Üyesi Süleyman Durmaz, Gazeteciler Ali Aladağ ve İbrahim Göçmen ile Merkez Mahalle Muhtarların katılımlarıyla gerçekleştirildi. Akçadağ ilçe merkezinde gerçekleştiren açılışta konuşan Akçadağ Toplumsal Mutabakat Derneği (ATMD) Başkanı Abdullah Akgün, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Akçadağ’a katkı sunacak her türlü çalışmaya katkı vereceklerini söyleyerek programda kısa bir konuşma yapan Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ise Akçadağ Toplumsal Mutabakat Derneği (ATMD) Başkanı Abdullah Akgün ile yönetim kurulu üyelerine başarılar diledi.

Dernek kurucular kurulu ile yönetim kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluştu, Hüseyin Zeki, Hasan Yılmaz, Ali Arıca, Mustafa Yuka, Erdal Günay, Mehmet Aslan, Yusuf Ziya Şahin, Ali İmer, Erdal Fırat.

 

"Kayısı Çiçeği Şenlikleri" Kale İlçesinde ünlü şefler tarafından gerçekleştirilen work show ile sona erdi. Üç gün süren festivalde,özellikle Malatya’daki üniversitelerin en az birinde mutlaka Gastronomi Bölümü açılması gerektiği önemle vurgulandı.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile diğer paydaşların katkılarıyla bu yıl 2.si düzenlenen festival çerçevesinde Malatya'ya davet edilen şefler, gurmeler, yazarlar, gazeteciler, tur rehberleri ve seyahat acenteleri temsilcilerinin il merkezi ve ilçe gezilerinden sonraki durağı Kale ilçesi oldu.

Kale İlçesinde Malatya Turgut Özal Üniversitesi MYO Yerleşkesinde Şefler Nursen Mangut, Mustafa Polat, Haldun Tuzel, Yeşim Kaya tarafından Kayısı ve Malatya yöresel mutfak ürünlerinden oluşan malzemeler ile yemek ve tatlı sunumu ile yapılarak work show gerçekleştirildi.

Programa, Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kale Kaymakamı Abdulselam Bıçak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ercan Altın, Kale Belediye Başkanı Murat Koca, Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Aladağ, Prof. Dr. Süleyman Serdar Karaca, Kale Turizm ve Otel İşlet. MYO Müdürü Öğr. Gör. Suat Kuluşaklı, Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği Yöneticileri, şenlik çerçevesinde il dışından gelen davetliler ile sosyal medya fenomenleri katıldı.

MTÜ MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Aşçılık Programı mutfağında şefler yaptıkları birbirinden lezzetli yemek ve tatlılarda, kayısı, kayısı pestili, kayısı çekirdeği ve unu, mor reyhan, samut gibi yöresel malzemeleri kullandılar.

Gastronomi Bölümü açılması istendi

Sohbet ortamında geçen work show, Sosyal Medya Fenomenleri ve gazeteciler tarafından sosyal medyadan canlı yayınlandı. Üç gün süren programın son bölümünde konuklarla Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcıları ile Malatya Yemek Kültürü ve Malatya turizm potansiyeli ile ilgili sohbette gelen konukların özellikle Malatya’daki üniversitelerin en az birinde mutlaka Gastronomi Bölümü açılması gerektiği önemle vurgulandı.

AdminAdmin