KÜLTÜR - SANAT

Konakçı: Tiyatro ve Sinema Salonları için İzin Çıktı Ama!

Konakçı: Tiyatro ve Sinema Salonları için İzin Çıktı Ama!

1 Temmuz itibarıyla İçişleri Bakanlığının sinema ve tiyatro salonlarının açılmasına ilişkin genelgesi yürürlüğe girdi. Karar çıktı ancak Malatya’da sinemalar açılmadı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında girilen tam kapanma ve kademeli normalleşme süreçlerinde sinema salonları bulaş riskini önlemek adına kapatılmıştı. Vaka sayılarının düşmesi ve aşılama oranının artması sonucu geçtiğimiz günlerde yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile sinema salonlarının 1 Temmuz'dan itibaren açılmasına karar verildi. Perşembe günü itibariyle sinema ve tiyatro salonları yüzde elli kapasite ile ve HES koduyla ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kararın ardından dört gözle sinema ve tiyatro salonlarının açılmasını bekleyen vatandaşlar Sinemaların önüne gidince hayal kırıklığına uğradı. Pandemi tedbirleri kapsamında yaklaşık 15 aydır kapalı kalan salonlar yine sessiz kaldı.

Sinema ve tiyatro kültürünün Pandemi süreci ile birlikte Malatya’da bitmeye yüz tuttuğunu belirten Malatya Kültür Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Konakçı, kültürel faaliyetlerin artırılması için birilerinin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Sanatsal faaliyetler için salonların tahsis edilmesi gerektiğini kaydeden Konakçı,” Malatya'da yaklaşık bir buçuk senedir Pandemi nedeniyle kültürel faaliyetler bitme noktasına geldi. Mevcutta faaliyet gösteren tiyatro kulüpleri kira ücretlerine ve zamlara dayanamadı ve kapattı. Sinem salonları ise gerek sağlık sorunları gerekse ekonomik tereddütler neticesinde faaliyetlerini durdurdu. Malatya'da şuanda hizmet veren 2 Sinema gösterimi yapan şirket salonlarını açamadı. Tiyatrolar da oyun duyuruları yapamıyor. Hem bu insanların geçimi, hem de vatandaşın sanatsal faaliyetlere olan gereksinimini göz ardı etmemeliyiz. Kent genelinde açık hava salonları, Konferans salonlar boş bir şekilde duruyor. Topluluklara, kurslara bu salonlar açılmalı ve gösteriler bu salonlarda verilmelidir. Herkes elini taşın altına koymalı. Yaşamı bu şekilde normalleştirebiliriz.” dedi.

Malatya Sonsöz Gazetesi - Ebubekir Atilla