GÜNCEL

Malatya'da Kırımızı Çizgi Çekecek!

Malatya'da Kırımızı Çizgi Çekecek!

İçişleri Bakanlığının talimatıyla 30 Mart 2021 Salı günü İnönü Caddesi Malatyapark AVM önünde saat 12.00'da İl protokolünün iştirak edeceği ülke geneli eş zamanlı ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz çizgilerden ortada bulunan çizginin kırmızıya boyanması farkındalık etkinliği düzenlenecek.

Neden Kırmızı Çizgi? Ne Anlama Geliyor?

İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu'nun sosyal medya hesabından yaptığı "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" paylaşımının ardından 30 Mart kırmızı çizgi merak konusu oldu. Peki, 30 Mart kırmızı çizgi ne demek?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından peş peşe "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" paylaşımları yapıldı.

Paylaşımlar merak uyandırırken "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" mesajının nedeni ortaya çıktı. 30 Mart'ta trafikte öncelik verilmesi için "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" uygulamasının yapılacağı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan uygulama için valiliklere yazı gönderildi.

"30 Mart'ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz" Uygulaması Gerçekleştirilecek

Kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “30 Mart’ta Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” uygulaması gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla; 27-28-29 Mart 2021 tarihlerinde EK-1’de gönderilen görsel örnekleri kullanılacaktır. 2) 30 Mart 2021 Salı günü 12.00-15.00 saatleri arasında ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit ekte gönderilen görsel EK-2 sembolik olarak kırmızıya boyanacak ’’Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ mottosu ile ’’Yaya Önceliği’’ vurgusu yapılacaktır.”