GÜNCEL

Malatya’da Kirli Hava Alarmı!

Malatya’da Kirli Hava Alarmı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Malatya’da hava kirlilik oranı Hassas seviyede. Kent genelinde yaşanan hava kirliliğinin nedenleri arasında kalitesiz kömür kullanımı ilk sırada yer alıyor.

Metropol kentler arasında yer alan Malatya, kış aylarında yaşanan hava kirliliği nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Ulusal Hava İzleme Ağı haritasında sürekli riskli olarak nitelendiriliyor.

Kent genelinde kalitesiz katı yakıt kullanımı, yoğun trafik ve sanayinin etkisi ile hava kirliliği sorunu yaşanıyor. Yaşanan hava kirliliği kışın kendini hissettirmesi ile birlikte iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Kentin en yoğun nüfuslu mahallelerini bünyesinde barındıran plansız yapılaşmanın hakim olduğu bölgelerde hava kirliliği sorununda artış yaşandı.

Ulusal Hava İzleme Ağında yayınlanan verilerde hava kalitesi orta seviyenin üzerine çıkarak Hassas Seviyeye yükseldiği belirtildi. Havadaki kükürtdioksit oranı 29,2 ’ye, toz oranı (PM 10) ise 111 olarak yayınlandı. Yine raporda, açık hava sporları, bisiklet sürüşü, açık hava yürüyüş ve dışarıda piknik yapmak için uygun olmadığı belirtildi. Hassas gruplar olarak adlandırılan solunum yolu, KOAH ve astım gibi hastalıklara sahip insanlar, yaşlılar ve çocuklar için dışarıdaki havanın uygun olmadığı ifade edildi.

Kaynak: Sosöz Gazetesi

Ebubekir Atilla