GÜNCEL

Meclis’te Gergin Anlar, Tütün Üreticilerini Koruma Önergesi Reddedildi

Ağbaba: "Tırşikçi Kapitalistlere Karşı Tütün Üreticilerimizin Yanındayız!"

Meclis’te Gergin Anlar, Tütün Üreticilerini Koruma Önergesi Reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda dün tütün yasakları karşısında tütün üreticilerinin sorunlarının araştırılması talebiyle CHP’nin verdiği Meclis Araştırma Önergesi’nin görüşmeleri sırasında gerginlik yaşandı.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, önergesinin gerekçesini açıkladıktan sonra, “Sayın Başkanım, ben Adıyaman’da, Malatya’dan, Türkiye’nin her tarafından ekmek için, onur için mücadele eden insanlarla dayanışma adına, onlarla birlik olma adına kürsüyü terk etmeyeceğim. Ta ki iktidar Partisi bu milletin sesini duyana kadar” dedi.

Meclis Başkanvekili Haydar Akar ise diğer siyasi Parti gruplarının görüşlerinin de alınması adına Tutdere’nin sözlerini tamamlamasını talep etti. AK Partili Ramazan Can ise “Başkanım, kürsüyü işgal ediyor” dedi. Tutdere’nin konuşmasını sürdürmesi üzerine, birleşime 10 dakika ara verildi.

Verilen ara sırasında, Tutdere, kürsüyü terk etmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da aralarında olduğu bazı CHP milletvekilleri de Tutdere’ye destek verdi.

Bu sırada AK Parti milletvekilleri ile CHP milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı. Milletvekilleri yaşanan gerginliği cep telefonu kamerası ile kaydetti. Tutdere ve AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat arasında tırmanan gerginliğin bir süre devam ettiği görüldü.

Ağbaba: "Tırşikçi Kapitalistlere Karşı Tütün Üreticilerimizin Yanındayız!"

Veli Ağbaba: "Sayın Başkan, aileleriyle birlikte 600 binden fazla insan Adıyaman'da, Malatya'da, Doğanşehir'de, Sürgü'de, Kurucaova'da, Bulam'da, Çelikhan'da geçimini tütünden sağlıyor. Ancak yerli tütün üreticisine hapis cezasını öngören düzenleme 1 Temmuzda yürürlüğe girdi. Dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz bir ürünü ekmek serbest, satmak yasak olsun; İngiliz ve ABD şirketlerinin tütünü serbest, yerli ve millî Adıyaman tütünü yasak. Yerli üreticiye bu kadar zulmetmek için ancak millete düşman olmak gerekir. Tütün üreticileri 1 Temmuzdan beri yolları kapatıyor, yasayı protesto ediyor, "Tütün yerlidir, millîdir, alnımızın teridir." diyor. Üreticiler yasanın ertelenmesini değil, yerli tütüne kaçak muamelesi yapan ucube yasanın tamamen kaldırılmasını istiyor. Bizim tütün üreticilerinin yanında olduğumuzu söylemek istiyorum. Meclisimiz de tırşıkçı kapitalistlerin değil, Adıyamanlı üreticilerin yanında yer almalıdır diye düşünüyoruz. Tütüne kalkan eller kırılsın diyoruz."