SAĞLIK

Tek Sağlık Anlayışının Önemi Büyüktür

Her yılın Nisan ayının son Cumartesi gününün Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanması ve bu yıl da 24 Nisan 2021 tarihinde kutlanacak olan günle ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar, Veteriner Hekimlerin zoonoz olarak bilinen hayvandan insana bulaşabilen hastalıkların önlenmesi için mücadele ettiğini belirterek bu mücadelenin öneminin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla bir kez daha anlaşıldığını ifade etti.

Tek Sağlık Anlayışının Önemi Büyüktür

Her yılın Nisan ayının son Cumartesi gününün Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanması ve bu yıl da 24 Nisan 2021 tarihinde kutlanacak olan günle ilgili  açıklamalarda bulunan Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar, Veteriner Hekimlerin zoonoz olarak bilinen  hayvandan insana bulaşabilen hastalıkların önlenmesi için mücadele ettiğini belirterek bu mücadelenin öneminin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla bir kez daha anlaşıldığını ifade etti. 

   Tek sağlık kavramının öneminin büyük olduğunu vurgulayan başkan Koşar "COVID-19 gibi yeni çıkan hastalıkların % 75'inden fazlasının insanları enfekte etmeden önce hayvanlarda enfeksiyona neden olması, veteriner hekimlerin yeni virüslerle mücadelede ilk savunma hattı olması gerektiğini göstermektedir. Veteriner hekimler, bu pandemi sürecinde sadece hasta hayvanları tedavi etmekle kalmamış, özellikle içinden bulunduğumuz bu zorlu süreçte laboratuvarlarda covid- 19 aşısı üretime katkı da sağlamıştır. Ayrıca diğer sağlık çalışanları ile beraber yeni coronavirüs hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve insan sağlığını korumanın yollarını bulmak için çalışmıştır. " diye konuştu. 

Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ergün Koşar "Bu bağlamda, gecesini gündüzüne katarak hayvan sağlığı için dolayısıyla halk sağlığı için mücadele eden tüm meslek camiamızın 24 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Gününü kutluyorum." şeklinde temennide bulundu.