GÜNDEM

Vali Aydın Baruş’un “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” Mesajı

Vali Aydın Baruş’un “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” Mesajı

Malatya Valisi Aydın Baruş, Kurtuluş Savaşı’nın Mimarı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete irtihalinin 83’üncü yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı. Vali Baruş mesajında:

“Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 83’üncü yıldönümünde saygı ve şükran duygularıyla anıyoruz.

Atatürk, 20’nci yüzyılın başlarında Anadolu’nun dört bir taraftan uluslararası sömürgeci güçlerin saldırısıyla karşı karşıya geldiği karanlık günlerde gösterdiği eşsiz liderlik ve mücadele azmi ile milletimizin umudunu ayakta tutmuştur.  19 Mayıs 1919’da ayak bastığı Samsun’da bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, sonrasında ziyaret ettiği Amasya’da yayınladığı bildiride “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” diyerek kurtuluş ve istiklalin esasının milletin iradesi olduğunu vurgulamıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran askeri dehası, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki üstün siyasi liderliği, Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra başlatmış olduğu kalkınma hamleleriyle yeni Türk Devletinin kısa süre içerisinde milletler camiasında saygın bir yere gelmesinde gösterdiği liderlik vasıflarıyla bağımsızlık ve kalkınma mücadelesi veren milletlere ilham veren ve dünya tarihine damga vuran ender şahsiyetlerden biri olmuştur.

Cumhuriyetimizin kuruluşu başta olmak üzere elde ettiği bütün başarıları kendi şahsına değil, Yüce Türk Milletine mal eden, milleti için yorulmaksızın çalışan ve bu uğurda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Atatürk, Türk Milletinin kalbinde ölümsüz ve müstesna bir yer edinmiştir.

Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının bin bir mihnetle kazandığı zaferler neticesinde kurduğu ve gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini ilelebet bağımsız olarak yaşatmak ve yüceltmek için azimle yılmadan mücadele etmek, Atatürk’e ve aziz vatan uğrunda canlarını seve seve feda eden şehitlerimize karşı vazgeçilmez borcumuzdur.

O büyük liderin fikir ve eserlerinden aldığımız ilham, ülkemizi muasır medeniyetler düzeyine ulaştırma hedefi uğrundaki mücadelemizde bizlere daima rehber olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını saygı ile yâd ediyor, O’na, Kahraman Silah Arkadaşlarına, Aziz Şehitlerimize ve ebediyete göç eden Şanlı Gazilerimize Cenab-ı Hak’tan (c.c.) sonsuz rahmet diliyorum.

Ruhları şad olsun.”