GÜNCEL

Veli Ağbaba, Belediye İmkânları Kullanılarak 43 Kişi Yurtdışına Kaçırıldı!

Veli Ağbaba, Belediye İmkânları Kullanılarak 43 Kişi Yurtdışına Kaçırıldı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yeşilyurt Belediye Meclis üyeleriyle ortak basın toplantısı düzenleyen Ağbaba, Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin belediye imkânlarını kullanarak 43 kişiyi Almanya’ya iltica ettirdiğini ifade etti “43 kişi nerede, Vali nerede, İçişleri Bakanı nerede?” diye sordu.

Tabel: Malatya Yeşilyurt Belediyesi 43 kişinin Almanya’ya kaçmasına aracılık etti

Basın toplantısında söz alan CHP Yeşilyurt Belediye Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel “Yeşilyurt Belediyesi geçtiğimiz yıl Şubat ayında bir karar aldı. İki belediye başkan yardımcısının Almanya’ya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği’yle beraber gideceğini ve orada bir proje kapsamında teknik bir gezi yapılacağı kararını aldı. Belediye Başkanımız daha sonra dernekle bir protokol imzalıyor, hizmet pasaportu çıkarılıyor. Yurtdışına 45 kişiyle gidiliyor; ancak yalnızca iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, diğer 43 kişi dönmüyor. Biz bunu Başkana sorduğumuzda hiçbir açıklama yapılmadı. Eğer bir belge varsa önümüzdeki ay size yazılı yanıt veririz denildi. Biz soruyoruz, bu protokolün içeriği nedir, bu kişiler kimlerdir, bunları kaçırdınız mı?” dedi.

Yeşilyurt Belediyesi belediye imkânlarını kullanarak 43 kişiyi yurtdışına kaçırdı!

CHP’li Ağbaba, Yeşilyurt Belediyesinin suç işleyerek insanları yurtdışına kaçmasını aracılık ettiğini belirterek şunları söyledi:

“CHP Yeşilyurt Belediye Meclis üyelerimiz bir soru önergesi vererek 43 kişi nerede diye sordular. 43 kişi nerede? Belediye Başkanı Mehmet Çınar sanki babasının çiftliği babası gibi belediye yönetiyor, bu sorulara cevap vermiyor. Tam 7 ay geçti bu konunun üzerinden. 43 kişi Malatya Yeşilyurt Belediyesinin aracılığıyla, Yeşilyurt Belediyesi’nin sağladığı hizmet pasaportu ile Almanya’ya gidiyor, iki belediye başkan yardımcısı geri dönüyor, gerisi dönmüyor. 7 aydır kamuoyundan gizlenen bir olay. Ortada bir suç var. Eğer belediye meclisi olmasaydı bu olay ortaya çıkmazdı. 43 kişiyi neden Almanya’ya gönderdi? Bunun içinde para var mı? Bu araştırılsın. İşin içerisinde mutlaka para var, örgüt bağlantısı var. Bu kişiler FETÖ’cü mü? Bunun da aydınlatılması lazım.”

Yedi yaşındaki çocuğun sosyal medyasını inceleyen İçişleri Bakanı nerede?

“Yeşilyurt Belediyesi AK Parti’nin çiftliği gibi yönetiliyor. 43 insanın yurtdışına iltica etmesine aracılık yapıyor. Belediyeye temizlik görevlisi alırken yakınlarına bakıyorsun, akrabalarına bakıyorsun, AK Parti’ye üye mi diye bakıyorsun. Ortada ciddi bir suç var. Dernek Başkanı bu insanları tanımıyorsa niye üye yaptı. Belediye Meclisi üyelerimiz bu konuyu gündeme getirmeseydi üç maymunu oynamaya devam edeceklerdi. 43 kişi nerede? Malatya Valiliği nerede? Yedi yaşındaki çocuğun sosyal medyasını takip eden İçişleri Bakanlığı nerede? Önümüzdeki günlerde TBMM’de de bu konuyu gündeme getireceğiz.”

Belediye başkanı, ayıbını ortaya çıkaran CHP’li üyelerin sayısını düşürdü

“Belediye Başkanı hem suçlu hem güçlü. 43 tane insanın yurtdışına iltica ettiğini ortaya çıkmasıyla ilgili ciddi bir soruşturma açılması lazım. Ama yedi aydır hiçbir şey yapılmıyor. Ama CHP Belediye Meclis üyelerinin sayılarını düşürüyorlar. CHP’li belediye meclis üyeleri senin ayıbını ortaya çıkarmış ama bunlar bizim üyelerimizin komisyondaki sayımızı düşürüyor. Daha önce beş olan komisyon üye sayısı dörde düşürülüyor. Yazıklar olsun sana ey Başkan. Sizin ipliğinizi pazara çıkaracağız. Savcıları da göreve davet ediyoruz. Yarın belediye meclis üyelerimiz de suç duyurusunda bulunacak. Biz de bu işin peşini bırakmayacağız. CHP’yi engelleyerek komisyon üye sayısını düşürerek bizi susturamazsın. Bizim bir ayıbımız yok.”