GÜNDEM

“Yapılan Restorasyon Yeni Cami’nin Tarihi Dokusuna Uygun Değil”

“Yapılan Restorasyon Yeni Cami’nin Tarihi Dokusuna Uygun Değil”

Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı Dr. Ahmet Ercan Uçkan Malatya Yeni Cami’de yapılan restorasyonun tarihi dokusuna uygun olmadığı ifade etti. Uçkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Malum olunduğu üzere 2020 de yaşanan deprem sonrası, Malatya Yeni Cami hasar görmüştü. Bu hasarın ardından yetkililer harekete geçerek restorasyon çalışmalarına başladılar. Şu anda gelinen noktada Cami'ye yapılan işlemlerin, Tarihi Yeni Cami'nin dokusana uygun olmadığını söylemek istiyorum.

Özellikle avluya konulan ne olduğunu anlamadığımız demir sutunlar var. Bunlar Camimizin hem görünmesini engelliyor, hemde siluetini bozuyor. O güzelim avlu daraltılmış, abdest yeri ve pano yapılarak manzaranın ruhu bozulmuş. Camiler inşa edilirken etraflıca geniş avlular olmasına dikkat edilir, dışardan görünümünü engelleyecek yapılar tercih edilmezdi.

Şu anda yapılan işlemler ne yazık ki Yeni Cami'nin doğasını bozmuş ve güzelliklerine gölge düşürmüş. Malatya'nın simgesi Yeni Cami'ye yazık edilmiştir. Bu tür tarihi mekanlar onarılırken, işin uzmanlarına danışılmalı, yapının tarihi geçmişi göz önüne alınıp aslına uygun bir şekilde restore edilmeli. Umarım yetkililer tez zamanda yaptıkları bu yanlıştan geri adım atarak camimizi aslına uygun olarak tekrar hizmete açarlar.                                                                                                                     

AdminAdmin