EKONOMİ

Otokoç 2. El’in Malatya bayisi açıldı

Otokoç 2. El’in Malatya bayisi açıldı

Giderek büyüyen ikinci el sektöründeki ihtiyaçlara cevap verme ve tedarik kanallarını geliştirme stratejisi doğrultusunda bayilik ağını büyütmeye devam eden kurumsal ikinci el araç pazarının lideri Otokoç 2. El’in bayisi Malatya’da hizmete girdi.


Otokoç 2. El, giderek büyüyen ikinci el pazarındaki ihtiyaçlara cevap verme ve tedarik kanallarını geliştirme stratejisi doğrultusunda satış kanallarını çeşitlendirerek bayilik ağı oluşturmaya yeni şubelerle devam ediyor. Otokoç 2. El’in Malatya bayi açılışı gerçekleşti. Bayi açılışı vesilesiyle düzenlenen törene, Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici, 2. El ve Filo Operasyonları İş Birimi Lideri Birkan Çalışkan, Pazarlama ve Dijital Platformlar Lideri Esra Arslanbaş Kaynak, 2. El Perakende ve Network Lideri Taylan Filiz, Şampiyon Şirketleri Onursal Başkanı Nazım Kıymaz, Bayi Sahipleri Sayın Hüseyin Kıymaz, Kerem Kıymaz, Selçuk Kıymaz’ın yanı sıra, davetlilerin ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.
İkinci el otomotiv sektörünün uzun süredir tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tutarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirten Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerde büyük acılar yaşadıklarını ve o günler de Malatya'ya geldiklerini de hatırlattı. Depremin ardından kentte bayi açılışı yapmanın kendilerini ayrıca mutlu ettiğini ifade eden Ekici, kenti yeniden ayağa kaldırmanın ticaretle mümkün olacağını dile getirdi.
Böyle bir dönemde Malatya'da halkına, ekonomisine katkı sağlayacak bir bayiliği devreye almanın kendilerini keyiflendirdiğini de ifade eden Ekici, “Otokoç 96 yıllık bir firma. Kurumsal olarak sektörün temsili düşük ve burada da liderliğine yakışır bir şekilde öncü olması gerekiyordu. Türkiye'de 2028 yılına kadar 60 noktaya ulaşıyor olacağız. Malatya'da açtığımız bu bayilikte bunların ilklerinden, dolayısıyla bu açıdan da çok anlamlı. Ümit ediyorum ki ikinci el sektöründe müşterilerine değer katmaya devam edecek ve aynı zamanda da sektörün diğer oyuncularına da ilham kaynağı olacak. Daha kaliteli hizmeti sunmak için daha güvenilir hizmet sürecini inşa etmek için örnek, lider ve öncü olacak" şeklinde konuştu.
İkinci el araç piyasası hakkında da açıklamalarda bulunan Ekici, "Genel olarak sektörlerin birçoğuna baktığınızda daralma var. Daralmayı sağlayan ana unsurlardan bir tanesi de finansmana yüksek oranlarla ulaşmak. Dolayısıyla sektörlerin birçoğunda daralmayı gözlemliyoruz. Ama bunun ben geçici bir dönem olduğuna inanıyorum. Sektör geçen yıl 8.8 milyon adet, bu sene de ilk üç aya baktığınızda yüzde 10 civarında, geçen senenin altında. Halen 8 milyonlu adetleri yapabilir gibi görünüyor. Dolayısıyla ben bu durağanlıktan çok etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Evet bir miktar daralmayı gözlemliyoruz ama zaman içerisinde ekonomik durağanlığı yani enflasyonun geriye gelmesi süreciyle beraber faizlerin de bir miktar geriye geleceğini biliyoruz. Bununla beraber yeniden yılın sonuna doğru eski hızına kavuşur ama hani bugünlerde bile baktığınızda ciddi yüksek adetli satışlar mümkün. Bu bir durma noktası değil sadece bir önceki yıla göre daha düşük bir yüzde ile gerçekleşiyor. Bu ülkeye hep beraber güvenmek zorundayız. Alınan kararları desteklemek zorundayız. Pandemi döneminde ülkeler, şirketler kaynaklarının çoğunu harcadı. Bireyler de hayati endişelerle farklı taraflarda yatırım yaptı. Dolayısıyla bu dönem kenetlenme dönemi, sabredeceğiz ve aydınlık günler yakın bir gelecekte bizimle olacaktır" ifadelerini kullandı.
Otokoç Otomotiv 2. El ve Filo Operasyonları Lideri Birkan Çalışkan ise sektöre liderlik eden ve ilham veren bir şirket olan Otokoç 2. El markası altında 2022 yılında oluşturmaya başladıkları bayilik ağlarının büyümeye devam ettiğini söyledi.
Otokoç 2. El’in emin ellerde gelişmeye devam ettiğini görmenin kendilerini bir hayli mutlu ettiğini de ifade eden Çalışkan, “Bu çerçevede bugün itibarıyla tarihi, kültürel değerleri ve ticaret geleneği ile bölgenin en önemli kentlerinden biri olarak konumlanan Malatya’da yer almaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu bölgede markamıza yatırım yapan Kıymaz ailesine de teşekkür ediyoruz. Umarım Malatya’mıza hayırlı olur” dedi.
Otomativ sektörünün her geçen gün büyüyen bir endüstriyel olduğunu ve ikinci elin de bunun içinde çok önemli bir paya sahip olduğunu aktaran Çalışkan, “Türkiye’de 2. el otomobil pazarında işlem adeti sıfır araç pazarındaki işlem adetinin ortalama 7 katı büyüklükte. Aslında çok daha büyük bir pazardan bahsediyoruz. Bizde Otokoç 2. El markasının büyüme stratejileri içinde 2022 yılında bu bayilik sistemini devreye aldık. Çok büyük hayaller ve hedeflerle yola çıktık. Hem ülkemizin istihdamına katkıda bulunacağız hem de ikinci el pazarında kurumsal oyuncu ihtiyacını karşılamak, müşterilerimizin güven ortamında ikinci el hizmeti sunmak hedefi ile yola çıktık. Hedeflerimiz büyük, doğru yatırımcılar ve bayilerle yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.
Otokoç 2. El Malatya Bayisi yetkilisi Kerem Kıymaz, Malatya olarak zor günlerden geçtiklerini ve devam eden zor günlerde Koç Topluluğu’nun yanlarında olduğunu belirterek, “Tüm Malatya halkının yanında oldular. Otokoç 2. El’in yıllardır tüketicilere güven ve avantaj sağlayan imkanlarının artık Malatya ve çevresinde yaşayan vatandaşlar için de ulaşılabilir duruma geldi. Ülkemizin en büyük ve itibarlı markalarından Otokoç Otomotiv çatısı altında faaliyet gösteren Otokoç 2. El güvencesinin Malatya’ya çok önemli kazanımlar sağlayacağına ve sektöre değer katacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Malatya’da kent protokolü ve müşterilerin yoğun katılım gösterdiği açılış töreninde kurdele kesiminin ardından Kerem Kıymaz, Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici ve Otokoç Otomotiv 2. El ve Filo Operasyonları Lideri Birkan Çalışkan’a hediye takdiminde bulundu.
İkinci el pazarında yakaladığı yüksek satış hacmi ile bugüne kadar sayısız ikinci el aracı sahipleri ile buluşturan Otokoç 2. El, özenle seçilmiş bayileriyle birlikte satış hacmini ve müşterileri için değer oluşturan hizmet kalitesini daha da ileri seviyeye taşımaya devam edecek.

AdminAdmin